Projekt Bohaterskiej Wyobraźni prof. Zimbardo!

timthumb22222

Projekt Bohaterskiej Wyobraźni to przedsięwzięcie w całości opracowane przez prof. Philipa Zimbardo, słynącego z realizacji „Więziennego Projektu Stanfordzkiego” w 1971 roku (trailer najnowszego filmu na podstawie eksperymentu, The Stanford Prison Experiment). Dotychczas projekt był realizowany w USA, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Polsce zachodniej i centralnej. Projekt ten jest określany przez Profesora jako tzw włącznik przemian społecznych, które po wprowadzeniu zawartych w nim mechanizmów zaczynają działać samoczynnie.

Jako Zastępca lidera Zimbardo Team na Polskę (http://hip.org.pl/z-team/) oraz certyfikowany trener projektu, chciałbym niniejszym tekstem ogłosić inaugurację projektu na terenie Podkarpacia. CLpTlZkWEAAGTDI

Pierwsze szkolenie odbyło się w dniu 20 listopada 2015 roku. Następne i ostatnie w br., zostało zaplanowane na 18 grudnia 2015. Chętnych proszę o kontakt mailowy: macm@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 600 371 975, bądź tel stacjonarny: 17 866 1423. 

Szczegóły dotyczące ceny i inne, na stronie IBnBN: HIP w IBnBN

www.hip.org.pl

Zainteresowanie szkoleniem wykazało już kilka szkół, wobec tego zapisy już się rozpoczęły i  liczba miejsc jest ograniczona. Jednak kolejne szkolenia będą organizowane jeszcze w listopadzie i grudniu br.

W najbliższym czasie powstaną moduły szkoleniowe dla wojska, służby więziennej i policji jak również szefów i pracowników MŚP.

Korzyści z kursu

W trakcie kursu zostaną przekazane wszystkie informacje potrzebne do prowadzenia zajęć zgodnie z projektem prof. Zimbardo. Otrzymają Państwo wszystkie materiały konieczne do prowadzenia zajęć. Są to materiały objęte prawami autorskimi i ich kopiowanie nie jest możliwe. Osobno otrzymacie też Państwo zeszyty ćwiczeń dla uczniów (te z kolei można powielać dla uczniów). Kurs kończy się wręczeniem certyfikatu HIP (Heroic Imagination Project) sygnowanym przez trenera w ramach IBnBN (Instytut Badań nad Bezpieczeństwem Narodowym w ramach którego realizowany jest projekt HIP).
Szkoła, która weźmie udział w szkoleniu, będzie mogła wykorzystywać informację o udziale w Projekcie Bohaterskiej Wyobraźni profesora Zimbardo, a nauczyciel automatycznie staje się uczestnikiem projektu prof. Zimbardo.

Latem planowany jest przyjazd prof. Zimbardo do IBnBN WSIiZ w Rzeszowie, i wówczas wszyscy uczestnicy projektu (przeszkoleni nauczyciele) będą mogli porozmawiać z twórcą całego programu, podzielić się uwagami. Projekt nie kończy się z chwilą ukończenia szkolenia z trenerem. Trwa cały czas, jest możliwość wzięcia udziału w szkoleniu z modułu II (rok po przeprowadzeniu modułu I) oraz cały czas istnieje możliwość, a nawet konieczność konsultacji z trenerem.

Ogólny program kursu

  • jak pokonać naturalne ludzkie tendencje do wyłącznie biernego obserwowania w sytuacjach kryzysowych
  • wiedza, narzędzia, strategie i ćwiczenia, które pomagają w pokonaniu stagnacji, niepozwalającej na powzięcie czynnych działań w kluczowych momentach życia
  • program pozwala na przejście od chęci zrobienia czegoś dobrego do realizacji czynu

Analizujemy, na czym polega problem:

  • Przygotowujemy do etycznego działania i współodczuwania. Uczniowie wzbudzają swoją moralną odwagę, jednocześnie ucząc się o mocy sił sytuacyjnych.
  • Uczymy rozwijania umiejętności odważnego i etycznego działania, nawet przy negatywnym nacisku społecznym
  • Zachęcamy uczniów do bohaterskich czynów w kluczowych momentach życia

Uczniowie zaczynają rozumieć zjawiska przeczące intuicji – zwłaszcza w sytuacji „awaryjnej”, kiedy potrzebna jest pomoc. Uczniowie wyposażeni w odpowiednią wiedzę i strategie mogą uczyć się podejmowania skutecznych działań bez narażania się na niebezpieczeństwo. Efekt gapia to zjawisko społeczne polegające na tym, że im więcej biernych obserwatorów w danej sytuacji tym mniejsza szansa na udzielenie pomocy osobie w potrzebie.

Terminy szkoleń:

http://hip.org.pl/szkolenia-hip/terminy-szkolen/

Informacje o treści szkoleń:

http://hip.org.pl/projekt/projekt-bohaterskiej-wyobrazni-w-polsce/

Wywiad z z-cą lidera Z-Team i dyrektorem IBnBN:

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1,34962,19070985,pokaz-dziecku-bezdomnego-jak-uczyc-empatii.html

Wywiad z prof. Zimbardo zrealizowany w San Francisco:

http://wp.me/p4y6QP-7R

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s