Projekt Bohaterskiej Wyobraźni prof. Zimbardo!

timthumb22222

Projekt Bohaterskiej Wyobraźni to przedsięwzięcie w całości opracowane przez prof. Philipa Zimbardo, słynącego z realizacji „Więziennego Projektu Stanfordzkiego” w 1971 roku (trailer najnowszego filmu na podstawie eksperymentu, The Stanford Prison Experiment). Dotychczas projekt był realizowany w USA, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Polsce zachodniej i centralnej. Projekt ten jest określany przez Profesora jako tzw włącznik przemian społecznych, które po wprowadzeniu zawartych w nim mechanizmów zaczynają działać samoczynnie.

Jako Zastępca lidera Zimbardo Team na Polskę (http://hip.org.pl/z-team/) oraz certyfikowany trener projektu, chciałbym niniejszym tekstem ogłosić inaugurację projektu na terenie Podkarpacia. CLpTlZkWEAAGTDI

Pierwsze szkolenie odbyło się w dniu 20 listopada 2015 roku. Następne i ostatnie w br., zostało zaplanowane na 18 grudnia 2015. Chętnych proszę o kontakt mailowy: macm@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 600 371 975, bądź tel stacjonarny: 17 866 1423. 

Szczegóły dotyczące ceny i inne, na stronie IBnBN: HIP w IBnBN

www.hip.org.pl

Zainteresowanie szkoleniem wykazało już kilka szkół, wobec tego zapisy już się rozpoczęły i  liczba miejsc jest ograniczona. Jednak kolejne szkolenia będą organizowane jeszcze w listopadzie i grudniu br.

W najbliższym czasie powstaną moduły szkoleniowe dla wojska, służby więziennej i policji jak również szefów i pracowników MŚP.

Korzyści z kursu

W trakcie kursu zostaną przekazane wszystkie informacje potrzebne do prowadzenia zajęć zgodnie z projektem prof. Zimbardo. Otrzymają Państwo wszystkie materiały konieczne do prowadzenia zajęć. Są to materiały objęte prawami autorskimi i ich kopiowanie nie jest możliwe. Osobno otrzymacie też Państwo zeszyty ćwiczeń dla uczniów (te z kolei można powielać dla uczniów). Kurs kończy się wręczeniem certyfikatu HIP (Heroic Imagination Project) sygnowanym przez trenera w ramach IBnBN (Instytut Badań nad Bezpieczeństwem Narodowym w ramach którego realizowany jest projekt HIP).
Szkoła, która weźmie udział w szkoleniu, będzie mogła wykorzystywać informację o udziale w Projekcie Bohaterskiej Wyobraźni profesora Zimbardo, a nauczyciel automatycznie staje się uczestnikiem projektu prof. Zimbardo.

Latem planowany jest przyjazd prof. Zimbardo do IBnBN WSIiZ w Rzeszowie, i wówczas wszyscy uczestnicy projektu (przeszkoleni nauczyciele) będą mogli porozmawiać z twórcą całego programu, podzielić się uwagami. Projekt nie kończy się z chwilą ukończenia szkolenia z trenerem. Trwa cały czas, jest możliwość wzięcia udziału w szkoleniu z modułu II (rok po przeprowadzeniu modułu I) oraz cały czas istnieje możliwość, a nawet konieczność konsultacji z trenerem.

Ogólny program kursu

  • jak pokonać naturalne ludzkie tendencje do wyłącznie biernego obserwowania w sytuacjach kryzysowych
  • wiedza, narzędzia, strategie i ćwiczenia, które pomagają w pokonaniu stagnacji, niepozwalającej na powzięcie czynnych działań w kluczowych momentach życia
  • program pozwala na przejście od chęci zrobienia czegoś dobrego do realizacji czynu

Analizujemy, na czym polega problem:

  • Przygotowujemy do etycznego działania i współodczuwania. Uczniowie wzbudzają swoją moralną odwagę, jednocześnie ucząc się o mocy sił sytuacyjnych.
  • Uczymy rozwijania umiejętności odważnego i etycznego działania, nawet przy negatywnym nacisku społecznym
  • Zachęcamy uczniów do bohaterskich czynów w kluczowych momentach życia

Uczniowie zaczynają rozumieć zjawiska przeczące intuicji – zwłaszcza w sytuacji „awaryjnej”, kiedy potrzebna jest pomoc. Uczniowie wyposażeni w odpowiednią wiedzę i strategie mogą uczyć się podejmowania skutecznych działań bez narażania się na niebezpieczeństwo. Efekt gapia to zjawisko społeczne polegające na tym, że im więcej biernych obserwatorów w danej sytuacji tym mniejsza szansa na udzielenie pomocy osobie w potrzebie.

Terminy szkoleń:

http://hip.org.pl/szkolenia-hip/terminy-szkolen/

Informacje o treści szkoleń:

http://hip.org.pl/projekt/projekt-bohaterskiej-wyobrazni-w-polsce/

Wywiad z z-cą lidera Z-Team i dyrektorem IBnBN:

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1,34962,19070985,pokaz-dziecku-bezdomnego-jak-uczyc-empatii.html

Wywiad z prof. Zimbardo zrealizowany w San Francisco:

http://wp.me/p4y6QP-7R

Reklamy

Autor: Milczanowski Maciej

Maciej Milczanowski Maciej is a former professional soldier, participant of two foreign missions: UN in Golan Heights commander of platoon and position (1997-1998) and NATO Iraq Battle Capitan in Tactical Operation Center (2004-2005). Holds an MA in National Defense Academy in Warsaw and Ph. D. in Jagiellonian University both on politics in ancient history and he now works in University of Information Technology and Management in Rzeszow, Poland. Visiting Fellow in Hoover Institution, Stanford University. CEO of Institilute for Research of the National Security and leader of the Zimbardo Center for Conflict Resolution (Z-CenterC&R)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s