Czy wojny o ropę są nieuniknione?

hqdefaultTo tylko sugestie. Nie umiem ich poprzeć faktami, danymi liczbowymi czy naukowymi podobnie jak nie potrafię udowodnić z całą pewnością udziału człowieka w ocieplaniu się klimatu. Niemniej jednak wieszczenie wybuchu III Wojny Światowej z powodu konfliktów o dostęp do obszarów roponośnych skłoniło mnie do refleksji na ten temat. Skoro więc nauka, a szczególnie technologia spowodowały, że mamy silniki elektryczne, pociągi poruszające się na poduszce magnetycznej, elektrownie wiatrowe i energię słoneczną, to dlaczego ropa jest wciąż tak ważna i co więcej tak konfliktogenna? Dlaczego cały świat ma się zabijać o coś co odchodzi powoli do lamusa historii? Czy to nie zakrawa na absurd? Gdy chodzi o absurd nasuwa mi się pojęcie – polityka, a za polityką – lobbing, korporacje, banki, hasła typu „1% vs 99%” itd.

Czy więc w rzekomym konflikcie globalnym o ropę nie chodzi o potężne korporacje, które nie chcą i nie potrafią pogodzić się ze zmianami? Czy fakt, że projekt DESERTEC został „zawieszony” z uwagi na nierentowność nie jest także symptomatyczny? Przecież ten projekt nie był obliczony na zysk finansowy, ale korzyści polityczne, stabilizację regionu tak bardzo dziś zapalnego oraz odejście od tradycyjnych źródeł energii i stopniowe przechodzenie na odnawialne.

Jeśli policzymy zyski z wykorzystywania Ropy, ale wrzucimy do tego bilansu, wojny toczone na Bliskim Wschodzie i w Afryce, i straty liczone dziś m.in. jako zadłużenie państw, zagrożenia dla społeczeństw zachodnich wynikające z terroryzmu będącego skutkiem tych wojen oraz weźmiemy pod uwagę tą zdecydowanie przeważającą część społeczeństwa, która nie uczestniczy w bezpośrednich zyskach z obrotu ropą to okaże się, że jest to źródło poważnego deficytu i problemów dla zdecydowanej większości społeczeństw. Nierentownych projektów, które są korzystne społecznie, jest wiele – niemal cała nauka taka właśnie jest. Ale tak nierentownych i tak drastycznie konfliktujących, a być może już zupełnie niepotrzebnych jak „Wojny o Ropę” trudno sobie w ogóle wyobrazić.

Jako obserwator i badacz polityki światowej mam jednak rosnące wrażenie, że wiele rzeczy jakie dzieją się obecnie jest kreowanych na potrzeby konfliktów i walki o wpływy, a więc władzę, a my – zwykli ludzie jesteśmy do tych konfliktów wykorzystywani o czym pisałem na blogu:

Moim zdaniem to potężne korporacje mające całą swoją strukturę zbudowaną w oparciu o różnego rodzaju instytucje i interesy związane tak czy inaczej z przemysłem zależnym od ropy są odpowiedzialne za to, że te straszliwie krwawe i wyniszczające konflikty się wciąż toczą. Do tego trzeba dodać polityków uzależnionych, kupionych lub za mało kompetentnych by nie ulegać negatywnemu lobbingowi. Do tego także banki powiązane z tym koncernami i politykami, które korzystając z naszych pieniędzy chętnie finansują wojny o ropę. Cały system w ten sposób utworzony jest dziś niemożliwy (jak niestety sądzę) w krótkiej perspektywie do zmiany, dlatego też wojny o ropę są nie tylko jednym z głównych czynników geopolitycznych ale nawet zagrażają konfliktem globalnym. Politycy, którzy uzależnili się (na własne życzenie) od ropy – jak Putin ale i krajce Zatoki Perskiej i w dużej mierze Iran sądzą, że nie mają innego wyjścia jak o tą ropę walczyć i poszerzać wpływy. Inni boją się ich nieprzewidywalności i starają się im te „szanse” ograniczać. W tym wszystkim są Kurdowie będący i pionkiem w rozgrywkach, ale też próbujący na scenę wejść jako państwo i za ten cel zrobią wszystko.

Obecnie to właśnie skomplikowana „kwestia kurdyjska” staje się epicentrum wojny, której faktycznym podłożem jest Ropa. Nie chodzi o roponośne tereny Kurdów, ale o to że: 1. Są oni głęboko skonfliktowani z Turcją, 2. Chcą koniecznie zbudować własne państwo, 3. Zachód jest jak zwykle bardzo dwuznaczny… a 4. Rosja chce ich wykorzystać przeciw Turcji. Można dodać 5. jest jeszcze do tego ISIS, Iran, wojna do mowa w Syrii, państwa GCC starające się podobnie jak Iran o wpływy w tych samych miejscach oraz Izrael, który posiada broń masowego rażenia i nie zawaha się jej użyć, jeśli będzie się czuł poważnie zagrożony. Zarzewie III Wojny Światowej jest więc gotowe – teraz kwestią zasadniczą jest czy Zachód zacznie realizować racjonalną politykę – nie unikania problemów, ale mierzenia się z nimi. Problemem na zaraz jest doprowadzenie do negocjacji turecko-kurdyjskich co „wybiłoby” główny argument z rąk Putina, dałoby silnego i stabilnego – prozachodniego sojusznika w postaci Kurdystanu i znacznie zmniejszyłoby napięcia i w relacjach z Turcją, ale też Irakiem, Iranem i Syrią.

Reklamy

Autor: Milczanowski Maciej

Maciej Milczanowski Maciej is a former professional soldier, participant of two foreign missions: UN in Golan Heights commander of platoon and position (1997-1998) and NATO Iraq Battle Capitan in Tactical Operation Center (2004-2005). Holds an MA in National Defense Academy in Warsaw and Ph. D. in Jagiellonian University both on politics in ancient history and he now works in University of Information Technology and Management in Rzeszow, Poland. Visiting Fellow in Hoover Institution, Stanford University. CEO of Institilute for Research of the National Security and leader of the Zimbardo Center for Conflict Resolution (Z-CenterC&R)

2 myśli na temat “Czy wojny o ropę są nieuniknione?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s