[VIDEO] „Jeż bokser”: Koncepcja strategiczna i przywódcza w wersji dla każdego

„Jeż bokser” to odmiana tego sympatycznego zwierzątka, która nie występuje w przyrodzie, ale może występować w praktycznym wykorzystaniu koncepcji Jima Collinsa.

VIDEO Jeż bokser

W nagraniu wykorzystałem tekst : Jakie możliwości ma człowiek w małej łódce na środku oceanu? Może zostać pozytywnym wojownikiem! W sytuacji gdy otacza nas „mgła” w której nie wszystko możemy przewidzieć, gdzie panują zasady wynikające z teorii chaosu, trzeba umieć odnaleźć swoje silne strony.

Można to robić w różnych sytuacjach i dla różnych potrzeb. Większość teorii naukowych jest bardzo szybko „szufladkowana” przez różne środowiska. Najlepsze z nich są jednak zwykle bardzo uniwersalne. „O wojnie” Clausewitza okazała się równie skuteczna w czasie zmagań wojskowych co działań biznesowych, negocjacjach i w wielu innych dziedzinach życia.

Nawet najwięksi humaniści często sugerują, że ich teorie nie są dla wszystkich – w domyśle, chcąc dodać że tylko odpowiedni poziom intelektualny pozwala na ich stosowanie. Wskutek tego zapewne wielu polityków a priori odrzuca naukę jako taką, bowiem rzekomo „nie przystaje do rzeczywistości”. Teorie powinny jednak najczęściej mieć praktyczne zastosowanie inaczej powinny przynależeć do sztuki a nie nauki.

W mojej ocenie każdy może i powinien korzystać dorobku pięciu tysięcy lat rozwoju cywilizacji jaką znamy. Teorie przywództwa i strategii są bardzo przydatne w różnych sytuacjach. Jedną z teorii umożliwiających dobry początek zarówno w biznesie, zmiany na lepsze we własnym otoczeniu, czy odszukanie własnego potencjału w sytuacji niesprzyjających okoliczności jest koncepcja jeża Jima Collinsa:

Slajd1

Poszukiwanie własnych możliwości i najlepszego dla siebie celu strategicznego może dotyczyć wyżej wymienionych dziedzin, ale także wspomóc nas przy bardziej prozaicznych ale także istotnych priorytetach. Na przykład wtedy gdy cel mamy jasno wytyczony ale nie potrafimy się zabrać za jego realizację. Takim przykładem jest „jeż bokser”. To bardzo indywidualne rozwiązanie ale na jego przykładzie widać jak łatwo można koncepcję naukową wykorzystać praktycznie, a ja z autopsji mogę zaświadczyć że jest to bardzo skuteczne rozwiązanie 🙂

Slajd2

Materiały do których odnosiłem się w nagraniu:

Jakie możliwości ma człowiek w małej łódce na środku oceanu? Może zostać pozytywnym wojownikiem!

Pozytywny wojownik -StratLider

Efekt Lucy Phere

 

Do Vlog

Do Blog

Autor: Milczanowski Maciej

Maciej Milczanowski Maciej is a former professional soldier, participant of two foreign missions: UN in Golan Heights commander of platoon and position (1997-1998) and NATO Iraq Battle Capitan in Tactical Operation Center (2004-2005). Holds an MA in National Defense Academy in Warsaw and Ph. D. in Jagiellonian University both on politics in ancient history. Visiting Fellow in Hoover Institution, Stanford University. Now works in Rzeszow University, Institute for Political Research, Poland

4 myśli na temat “[VIDEO] „Jeż bokser”: Koncepcja strategiczna i przywódcza w wersji dla każdego”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s